
Postanowiłeś „zrobić sobie” USG jamy brzusznej profilaktycznie, tak na wszelki wypadek, a tu okazuje się, że w nerce masz KAMIEŃ! Nawet o tym nie wiedziałeś.. Nic nie odczuwasz przecież..
To częsta sytuacja z gabinetu badan ultrasonograficznych..
Tak jest najczęściej, kiedy kamień umiejscowiony jest w NERCE.
Bo KAMICA NERKOWA przebiega najczęściej bezobjawowo…
Lub z niewielkimi niecharakterystycznymi objawami takimi jak nawracające, nietypowe, tępe bóle okolicy lędźwiowej lub jamy brzusznej. Przy prawidłowym odpływie moczu nawet obecność dużych odlewowych złogów W NERCE może nie powodować dolegliwości bólowych.
Ale już dużo poważniej robi się, gdy złóg chce przejść z nerki do moczowodu – mamy wtedy do czynienia z KAMICĄ MOCZOWODOWĄ.
Kiedy przez nasz moczowód przeciska się złóg wielkości >2 mm, może dojść do zaburzeń w odpływie moczu, poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego oraz mikrourazów moczowodu, co może doprowadzić do silnych objawów bólowych- no i mamy KOLKĘ NERKOWĄ.
Kto ją raz przeszedł, ten zrobi wszystko, żeby uniknąć jej w przyszłości.
Dolegliwości przy kamicy
Czemu? Bo to jest ból o bardzo dużym nasileniu! boli w okolicy lędźwiowej, promieniuje do okolicy dołu biodrowego i podbrzusza i nie ma znaczenia, jaką pozycję ciała przyjmiesz!
A do tego na dodatek często jeszcze inne przykre dolegliwości:
- parcia naglące,
- częstomocz,
- pieczenie przy oddawaniu moczu,
- krwiomocz,
- nierzadko nudności, wymioty,
- wzdęcia,
- niechęć do spożywania płynów i pokarmów-
stąd większość pacjentów z kolką jest odwodniona i szuka pomocy zgłaszając się do lekarza rodzinnego lub na izbę przyjęć.
Leczenie kolki
Leczenie takiej KOLKI obejmuje podawanie leków przeciwbólowych, rozkurczowych, czasem leków p/wymiotnych, niekiedy wspomagająco tamsulozyny, bardzo istotne jest porządne nawodnienie doustne lub dożylne. Nierzadko, np u osób z zastojem moczu, u których występują gorączka, dreszcze lub podejrzewa się urosepsę, niezbędne jest udanie się do szpitala w celu dalszego leczenia.
A co z tymi kamieniami, jeśli one już w układzie moczowym powstały i tam tkwią?
Jest duża szansa, że wydalą się samoistnie. Od czego to zależy? Głównie od:
- wielkości kamienia- gdy średnica złogu wynosi <4 mm może to nastąpić u nawet 80%pacjentów, gdy średnica złogu przekracza 7 mm, szansa samoistnego wydalenia jest bardzo mała
- kształtu złogu
- i miejsca położenia kamienia- prawdopodobieństwo wydalenia złogów umiejscowionych w górnym odcinku moczowodu wynosi 25%, w środkowym odcinku- 45% a w dolnym odcinku -70%.
Kluczowe znaczenie ma przyjmowanie dużej ilości płynów (≥2500 ml dziennie), stosowanie odpowiedniego leczenia przeciwbólowego oraz aktywny tryb życia.
Jeśli szansa na samoistne wydalenie jest mała a także jeśli pacjent nie spełnia kryteriów leczenia zachowawczego, powinien zostać skonsultowany przez urologa celem kwalifikacji do leczenia zabiegowego.
Leczenie zabiegowe kamicy
Głównymi wskazaniami do leczenia zabiegowego są:
- przewlekły ból nieustępujący po leczeniu zachowawczym
- kamień zbyt duży, by mógł być wydalony w sposób naturalny
- nawrotowe zakażenia dróg moczowych
- kamica prowadząca do niewydolności nerek
- zablokowany odpływ z jedynej czynnej nerki.
Najbardziej popularne są obecnie zabiegi małoinwazyjne. Rzadko wykonuje się operacje klasyczne.